  • 023901.6HXE
023901.6HXE
advertisement
Manufacturer No:
023901.6HXE
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-023901.6HXE
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
023901.6HXE
Description:
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
023901.6HXE
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    239
  • Size / Dimension
    0.228Diax0.886L 5.80mmx22.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    122mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1.6A
  • Reference Standard
    CE; CSA; KC; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, K-MARK, METI, UL
  • Body Length or Diameter
    5.8mm
  • Physical Dimension
    5.8mm x 22.5mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    31.25
  • DC Cold Resistance
    0.122Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Joule Integral-Nom
    30 J
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Pre-arcing Rating
    30.43 A2/s
  • Body Height
    22.5mm