  • 023903.5MXBP
023903.5MXBP
advertisement
Manufacturer No:
023903.5MXBP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-023903.5MXBP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
023903.5MXBP
Description:
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
023903.5MXBP
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Housing Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    239
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    37mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Current Rating
    3.5A
  • Reference Standard
    CE; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, PSE, UL
  • Body Length or Diameter
    5.2mm
  • Physical Dimension
    5.2mm x 20mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    128.05
  • DC Cold Resistance
    0.037Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Joule Integral-Nom
    128 J
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Body Height
    20mm