  • 02393.15HXP
02393.15HXP
advertisement
Manufacturer No:
02393.15HXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-02393.15HXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
02393.15HXP
Description:
Cartridge Fuses 250V 3.15A Slo-Blo
Step5Bar-code shipping tag
02393.15HXP
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Clip, Holder, Surface Mount
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    239
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    41.4mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    3.15A
  • Reference Standard
    CE; CSA; KC; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, KC, PSE, UL
  • Current
    3.15A
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    128.05
  • DC Cold Resistance
    0.414Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    128 J
  • Fuse Current
    3.15A
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Diameter
    5.2mm