  • 0251.062HAT1L
0251.062HAT1L
advertisement
Manufacturer No:
0251.062HAT1L
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0251.062HAT1L
Datasheet:
0251.062HAT1L
Description:
Fuses with Leads (Through Hole) 125V .062A PICO II FA
Step5Bar-code shipping tag
0251.062HAT1L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Axial
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.80mmx7.11mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    7Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Current Rating
    62mA
  • Reference Standard
    CSA; QPL; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, cURus
  • Current
    62mA
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Wire/Cable Diameter
    640 μm
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    7Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Fuse Current
    62mA
  • Body Height
    7.11mm