  • 0251.250PARL
0251.250PARL
advertisement
Manufacturer No:
0251.250PARL
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0251.250PARL
Package:
Axial
Datasheet:
0251.250PARL
Description:
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0251.250PARL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Melting I2t
    0.0116
  • DC Cold Resistance
    0.665Ohms
  • Length
    7.112mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PICO® II 251
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.80mmx7.11mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Resistance
    665mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    250mA
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    125V