  • 025103.5MXL
025103.5MXL
advertisement
Manufacturer No:
025103.5MXL
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-025103.5MXL
Package:
Axial
Datasheet:
025103.5MXL
Description:
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
025103.5MXL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    24mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    3.5A
  • Reference Standard
    CSA; PSE; TUV; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, cURus, PSE, TUV
  • Physical Dimension
    2.8mm x 7.11mm
  • Working Voltage
    125V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Melting I2t
    1.58
  • DC Cold Resistance
    0.024Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Joule Integral-Nom
    1 J
  • Fuse Current
    3.5A
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Diameter
    2.8mm
  • Body Height
    7.11mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Housing Material
    Ceramic
  • Body Material
    Ceramic, Epoxy Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PICO® II 251
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.80mmx7.11mm