  • 02540005Z
02540005Z
advertisement
Manufacturer No:
02540005Z
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-02540005Z
Package:
Datasheet:
02540005Z
Description:
FUSE BLOCK CART 300V 10A CHASSIS
Step5Bar-code shipping tag
02540005Z
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 02540005Z.
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Spring Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    OMNI-BLOK® 254
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    300V
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating (Amps)
    10A
  • Current Rating
    10A
  • Contact Finish
    Tin
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage
    400V
  • Number of Circuits
    5
  • Number of Poles
    5
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    0.177Diax0.570L 4.50mmx14.48mm