  • 0298400.TXN
0298400.TXN
advertisement
Manufacturer No:
0298400.TXN
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0298400.TXN
Package:
Auto Link
Datasheet:
0298400.TXN
Description:
FUSE AUTO 400A 32VDC AUTO LINK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0298400.TXN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Auto Link
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    298
  • Size / Dimension
    2.700Lx0.750W x 0.390 H 68.58mmx19.05mmx9.90mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    126mOhm
  • Color
    Violet
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400A
  • Body Length or Diameter
    29.21mm
  • Body Breadth
    19.05 mm
  • Physical Dimension
    29.21mm x 19.05mm x 10.67mm
  • Fuse Type
    Automotive
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    2kA
  • DC Cold Resistance
    0.126Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Height
    9.906mm