  • 02CM125.Z
02CM125.Z
advertisement
Manufacturer No:
02CM125.Z
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-02CM125.Z
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
02CM125.Z
Description:
Specialty Fuses HRCII-C 600VAC Fuse
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
02CM125.Z
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 02CM125.Z.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HRCII-C
  • Size / Dimension
    1.614Diax3.032L 41.00mmx77.00mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Motor Protection
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    125A
  • Current Rating
    125A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CSA
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 80kA DC
  • Length
    77.0128mm