  • 0306ZC104MAT9A
0306ZC104MAT9A
advertisement
Manufacturer No:
0306ZC104MAT9A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0306ZC104MAT9A
Package:
0306 (0816 Metric)
Datasheet:
Description:
0.1μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.032Lx0.063W 0.81mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0306 (0816 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0306ZC104MAT9A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Depth
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.61mm
  • Thickness
    609.6μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0306 (0816 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.032Lx0.063W 0.81mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%