  • 0312.500MXP
0312.500MXP
advertisement
Manufacturer No:
0312.500MXP
HK JDW NO:
461-0312.500MXP
Datasheet:
0312.500MXP
Description:
LITTELFUSE 0312.500MXP Cartridge Fuse, 312 Series, 500 mA, 250 V, 6.3mm x 32mm, 1/4" x 1-1/4", 35 A
Step5Bar-code shipping tag
0312.500MXP
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    312
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    498mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Physical Dimension
    6.35mm x 31.75mm
  • Current
    500mA
  • Power Dissipation
    260mW
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.483
  • DC Cold Resistance
    0.498Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Outside Diameter
    6.35 mm
  • Fuse Current
    500mA
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    6.35mm
  • Body Height
    31.75mm