  • 031302.5HXP
031302.5HXP
advertisement
Manufacturer No:
031302.5HXP
HK JDW NO:
461-031302.5HXP
Datasheet:
031302.5HXP
Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG
Step5Bar-code shipping tag
031302.5HXP
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Clip, Holder, Surface Mount
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    313
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    1.7mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    2.5A
  • Reference Standard
    CE; CSA; KTL; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
  • Physical Dimension
    6.35mm x 31.75mm
  • Working Voltage
    32V
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    130
  • DC Cold Resistance
    0.0811Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    3AG
  • Joule Integral-Nom
    130 J
  • Fuse Current
    2.5A
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Diameter
    6.35mm
  • Body Height
    31.75mm