  • 031502.5H
031502.5H
advertisement
Manufacturer No:
031502.5H
HK JDW NO:
461-031502.5H
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
Datasheet:
031502.5H
Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG
Step5Bar-code shipping tag
031502.5H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 031502.5H.
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    315
  • Size / Dimension
    0.275Diax1.275L 6.99mmx32.39mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    2.5A
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CE; CSA; KTL; PSE; UL
  • Approval Agency
    CSA, METI, UL
  • Body Length or Diameter
    6.99mm
  • Physical Dimension
    6.99mm x 32.39mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Rated Current
    2.5A
  • Melting I2t
    130
  • DC Cold Resistance
    0.0805Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    130 J
  • Body Height
    32.39mm