  • 031801.6HXP
031801.6HXP
advertisement
Manufacturer No:
031801.6HXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-031801.6HXP
Datasheet:
031801.6HXP
Description:
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG
Step5Bar-code shipping tag
031801.6HXP
  • Current Rating
    1.6A
  • Reference Standard
    CE; CSA; KC; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, KC, PSE, UL
  • Physical Dimension
    6.99mm x 32.72mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    2.8
  • DC Cold Resistance
    0.0934Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    2 J
  • Fuse Current
    1.6A
  • Diameter
    6.99mm
  • Body Height
    32.72mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    318
  • Size / Dimension
    0.275Diax1.288L 6.99mmx32.72mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    93mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V