  • 0325.300HXP
0325.300HXP
advertisement
Manufacturer No:
0325.300HXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0325.300HXP
Datasheet:
0325.300HXP
Description:
FUSE CERAMIC 300MA 250VAC 125VDC
Step5Bar-code shipping tag
0325.300HXP
  • Body Height
    32.72mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    325
  • Size / Dimension
    0.275Diax1.288L 6.99mmx32.72mm
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    3.22Ohm
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating
    300mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Physical Dimension
    6.99mm x 32.72mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A AC 10kA DC
  • Melting I2t
    0.69
  • DC Cold Resistance
    3.22Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    3AB
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    6.99mm