  • 03440125H
03440125H
advertisement
Manufacturer No:
03440125H
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-03440125H
Package:
344
Datasheet:
03440125H
Description:
FUSE HLDR CART 125V 20A PNL MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
03440125H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 03440125H.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    59.2mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    344
  • Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    125V
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Current Rating
    20A
  • Contact Finish
    Tin
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Voltage
    125V
  • Number of Circuits
    1
  • Number of Poles
    1
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Lens Color
    Clear
  • Fuse Size
    1/4Dia x 1 1/4L 6.35mmx32mm
  • Fuseholder Type
    Holder
  • Fuse Current
    20A
  • Diameter
    23.9mm