  • 03560008Z
03560008Z
advertisement
Manufacturer No:
03560008Z
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-03560008Z
Package:
Datasheet:
03560008Z
Description:
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
03560008Z
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Spring Brass
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Material
    Brass
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    356
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    250V
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    15A
  • Current Rating
    15A
  • Contact Finish
    Nickel
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage
    600V
  • Number of Circuits
    8
  • Number of Poles
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    1/4Dia x 1 1/4L 6.35mmx32mm