  • 04023J2R5BBSTR
04023J2R5BBSTR
advertisement
Manufacturer No:
04023J2R5BBSTR
HK JDW NO:
66-04023J2R5BBSTR
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
CAP THIN FILM 2.5PF 25V 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
04023J2R5BBSTR
  • Length
    1mm
  • Width
    0.55mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Series
    Accu-P®
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    0 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    CAPACITANCE TOLERANCE IS 0.1 PICO FARAD
  • Capacitance
    2.5pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7/13 INCH
  • Depth
    550μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm