  • 04025A100JAJ2A
04025A100JAJ2A
advertisement
Manufacturer No:
04025A100JAJ2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-04025A100JAJ2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
04025A100JAJ2A
Description:
10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
04025A100JAJ2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm