  • 04025A420JAT2A
04025A420JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
04025A420JAT2A
HK JDW NO:
66-04025A420JAT2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
04025A420JAT2A
Description:
42pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
04025A420JAT2A
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    42pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Length
    1mm
  • Width
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm