  • 04025C391MAT2A
04025C391MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
04025C391MAT2A
HK JDW NO:
66-04025C391MAT2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
390pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
04025C391MAT2A
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%