  • 04026D683KAT2A
04026D683KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
04026D683KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-04026D683KAT2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
04026D683KAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm