  • 0402B103K160CG
0402B103K160CG
advertisement
Manufacturer No:
0402B103K160CG
Manufacturer:
Walsin Technology
HK JDW NO:
883-0402B103K160CG
Package:
0402
Datasheet:
Description:
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402
Step5Bar-code shipping tag
0402B103K160CG
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm