  • 0402R-5N6K
0402R-5N6K
advertisement
Manufacturer No:
0402R-5N6K
HK JDW NO:
79-0402R-5N6K
Step5Bar-code shipping tag
0402R-5N6K
  • Tolerance
    10%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    760mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Inductance
    5.6 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    760mA
  • Frequency - Self Resonant
    4.8GHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    20
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    83mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0056 µH
  • Length
    1.27mm