  • 0402YG474ZAT2A
0402YG474ZAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0402YG474ZAT2A
HK JDW NO:
66-0402YG474ZAT2A
Package:
0402
Datasheet:
Description:
470nF Ceramic Capacitor -82/+22% ppm/°C 2 Terminations 0402
Step5Bar-code shipping tag
0402YG474ZAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0402
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Temperature Coefficient
    -82/+22% ppm/°C
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    80%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    0.56mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm