  • 0402ZJ120FBWTR
0402ZJ120FBWTR
advertisement
Manufacturer No:
0402ZJ120FBWTR
HK JDW NO:
66-0402ZJ120FBWTR
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
CAP THIN FILM 12PF 10V 0402
Step5Bar-code shipping tag
0402ZJ120FBWTR
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Accu-P®
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    0 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.55mm