  • 0440.250WR
0440.250WR
advertisement
Manufacturer No:
0440.250WR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0440.250WR
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
0440.250WR
Description:
In a Pack of 100, Littelfuse 250mA F Non-Resettable Surface Mount Fuse, 125V ac/dc
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0440.250WR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Body Material
    Ceramic
  • Terminal Material
    Nickel
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    440
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.064W x 0.032 H 3.20mmx1.63mmx0.82mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    2.14Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Current Rating
    250mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    3.2mm
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Body Breadth
    1.63 mm
  • Physical Dimension
    3.2mm x 1.63mm x 0.82mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    2.14Ohm