  • 0454.375NR
0454.375NR
advertisement
Manufacturer No:
0454.375NR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0454.375NR
Datasheet:
0454.375NR
Description:
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Step5Bar-code shipping tag
0454.375NR
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    2-SMD, Square End Block
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    NANO²® 454
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.106W x 0.106 H 6.10mmx2.69mmx2.69mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Resistance
    1.2Ohm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    375mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    6.1mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.101
  • DC Cold Resistance
    1.2Ohm
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Height
    2.6924mm