  • 0459.250UR
0459.250UR
advertisement
Manufacturer No:
0459.250UR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0459.250UR
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
0459.250UR
Description:
Fuse Chip Very Fast Acting 0.25A 125V SMD Solder Pad 7.24 X 4.32 X 3.05mm Thermoplastic T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0459.250UR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Fuse Current
    250mA
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Height
    3.048mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PICO® 459
  • Size / Dimension
    0.285Lx0.170W x 0.120 H 7.24mmx4.32mmx3.05mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    665mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Color
    White
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    4.32mm
  • Current Rating
    250mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Working Voltage
    125V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Melting I2t
    0.0106
  • DC Cold Resistance
    0.665Ohm