  • 046406.3DR
046406.3DR
advertisement
Manufacturer No:
046406.3DR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-046406.3DR
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
046406.3DR
Description:
FUSE BOARD MNT 6.3A 250VAC 2SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
046406.3DR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NANO²® 464
  • Size / Dimension
    0.476Lx0.177W x 0.177 H 12.10mmx4.50mmx4.50mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    9.3mOhm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    4.5mm
  • Current Rating
    6.3A
  • Reference Standard
    PSE; UMF
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    PSE, UMF
  • Body Length or Diameter
    12.1mm
  • Physical Dimension
    12.1mm x 4.5mm x 4.5mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    53.33
  • DC Cold Resistance
    0.0093Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    40 J
  • Height
    4.4958mm