  • 047102.5NRT1L
047102.5NRT1L
advertisement
Manufacturer No:
047102.5NRT1L
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-047102.5NRT1L
Package:
Axial
Datasheet:
047102.5NRT1L
Description:
Fuses with Leads (Through Hole) 125V 2.5A Time
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
047102.5NRT1L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PICO® II 471
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.80mmx7.11mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    30mOhm
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Current Rating
    2.5A
  • Reference Standard
    CSA; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, PSE, UR
  • Physical Dimension
    2.8mm x 7.11mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    4.39
  • DC Cold Resistance
    0.03Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    4 J
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    2.41mm
  • Body Height
    7.11mm