  • 0505J2501P50CQT
0505J2501P50CQT
advertisement
Manufacturer No:
0505J2501P50CQT
Manufacturer:
Knowles Syfer
HK JDW NO:
419-0505J2501P50CQT
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
0505J2501P50CQT
Description:
1.5pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0505J2501P50CQT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    1.5pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Case Code (Metric)
    1414
  • Case Code (Imperial)
    0505
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    1.27mm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    1.4mm
  • Thickness (Max)
    0.050 1.27mm