  • 0506015.MXP
0506015.MXP
advertisement
Manufacturer No:
0506015.MXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0506015.MXP
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
Datasheet:
0506015.MXP
Description:
Fuse 600VDC 3AB Pb-free 15A / Bulk Rohs Compliant: Yes
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0506015.MXP
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Body Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    506
  • Size / Dimension
    0.252Diax1.250L 6.40mmx31.75mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    8mOhm
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating
    15A
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Body Length or Diameter
    6.35mm
  • Physical Dimension
    6.35mm x 31.75mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    10kA
  • Melting I2t
    61
  • DC Cold Resistance
    0.008Ohm
  • Circuit Protection Type
    Electric Fuse
  • Fuse Size
    3AB
  • Fuse Current
    15A
  • Trip Time or Delay
    3600 s
  • Body Height
    31.75mm