  • 051412.5MXEP
051412.5MXEP
advertisement
Manufacturer No:
051412.5MXEP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-051412.5MXEP
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
Datasheet:
051412.5MXEP
Description:
FUSE CERM 12.5A 500VAC 3AB 3AG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
051412.5MXEP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    514
  • Size / Dimension
    0.275Diax1.288L 6.99mmx32.72mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating (Amps)
    12.5A
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    5kA
  • Melting I2t
    114
  • DC Cold Resistance
    0.0149Ohms