  • 053GAB120A-105Y
053GAB120A-105Y
advertisement
Manufacturer No:
053GAB120A-105Y
Manufacturer:
Sensata Technologies
HK JDW NO:
729-053GAB120A-105Y
Package:
Cylinder with Mounting Flange
Datasheet:
053GAB120A-105Y
Purchasing and Inquiry
053GAB120A-105Y Overview
A [0] package is used to protect the mechanical temperature sensors from damage.
053GAB120A-105Y Features
Switching Temperature: 120°F 49°C
5003 Series
Current Rating - AC: 3A 240V 5A 120V
Current Rating - DC: 1.5A 48V 3A 24V
Cylinder with Mounting Flange Package / Case
053GAB120A-105Y Applications
There are a lot of Sensata Technologies 053GAB120A-105Y Mechanical Temperature Sensors applications.
  • FDDs
  • Water heaters
  • Industrial equipment
  • Appliances
  • Room heaters
  • General appliances
  • Heating Systems
  • Heating Elements
  • Espresso Machines
  • Power modules
Step5Bar-code shipping tag
053GAB120A-105Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Cylinder with Mounting Flange
  • Series
    5003
  • Tolerance
    ±5°F ±2.8°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Circuit
    SPST-NC
  • Switching Cycles
    100K
  • Current Rating - AC
    3A 240V 5A 120V
  • Switching Temperature
    120°F 49°C
  • Current Rating - DC
    1.5A 48V 3A 24V
  • Reset Temperature
    105°F 41°C