  • 06031A151JAT2A
06031A151JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06031A151JAT2A
HK JDW NO:
66-06031A151JAT2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
06031A151JAT2A
Purchasing and Inquiry
06031A151JAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
06031A151JAT2A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
06031A151JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 06031A151JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
06031A151JAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    100V
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.81mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm