  • 06033A2R2CAT2A
06033A2R2CAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06033A2R2CAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-06033A2R2CAT2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
06033A2R2CAT2A
Description:
2.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 7122
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
06033A2R2CAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Published
    2015
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Width
    0.81mm
  • Length
    1.6mm
  • Height
    860μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm