  • 06035A0R7BAT2A
06035A0R7BAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06035A0R7BAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-06035A0R7BAT2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
06035A0R7BAT2A
Description:
0.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 4039
Step5Bar-code shipping tag
06035A0R7BAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.7pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm