  • 06035C162JAT2A
06035C162JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06035C162JAT2A
HK JDW NO:
66-06035C162JAT2A
Description:
1600pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 7976
Step5Bar-code shipping tag
06035C162JAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1600pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm