  • 06035F473K4Z2A
06035F473K4Z2A
advertisement
Manufacturer No:
06035F473K4Z2A
HK JDW NO:
66-06035F473K4Z2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
06035F473K4Z2A
Description:
FLEXITERM® 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~150°C 2 Terminations Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 7
Step5Bar-code shipping tag
06035F473K4Z2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLEXITERM®
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Soft Termination, High Temperature
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Terminal Finish
    Tin/Nickel (Sn/Ni)
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.81mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm