  • 0603HP-230EGTS
0603HP-230EGTS
advertisement
Manufacturer No:
0603HP-230EGTS
HK JDW NO:
216-0603HP-230EGTS
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
0603HP-230EGTS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0603HP-230EGTS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0603HP
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.045W 1.40mmx1.15mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    850mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    23nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    180mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Rated Current-Max
    0.85A
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm