  • 0603R-10NG
0603R-10NG
advertisement
Manufacturer No:
0603R-10NG
Manufacturer:
API Delevan
HK JDW NO:
79-0603R-10NG
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0603R-10NG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.14mm
  • Construction
    Open Core
  • Current Rating
    700mA
  • Inductance
    10 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    4.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    31
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    0603
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    130mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.01 µH
  • Height
    1.02mm
  • Height Seated (Max)
    1.016mm
  • Length
    1.8034mm
  • Width
    1.143mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    0603R
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C