  • 0603R-391J
0603R-391J
advertisement
Manufacturer No:
0603R-391J
Manufacturer:
API Delevan
HK JDW NO:
79-0603R-391J
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0603R-391J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.14mm
  • Construction
    Open Core
  • Current Rating
    100mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Inductance
    390 nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • Max DC Current
    100mA
  • Frequency - Self Resonant
    900MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    25
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    4.35Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    0.39 µH
  • Height
    1.02mm
  • Height Seated (Max)
    1.016mm
  • Length
    1.8034mm
  • Width
    1.143mm