  • 0603SFP500F/32-2
0603SFP500F/32-2
advertisement
Manufacturer No:
0603SFP500F/32-2
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0603SFP500F/32-2
Datasheet:
0603SFP500F/32-2
Description:
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 0603
Step5Bar-code shipping tag
0603SFP500F/32-2
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Rated Current
    5A
  • Melting I2t
    3.25
  • DC Cold Resistance
    0.013Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    3 J
  • Body Height
    0.95mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    SFP
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W x 0.032 H 1.60mmx0.81mmx0.81mm
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Body Length or Diameter
    1.75mm
  • Body Breadth
    0.95 mm
  • Physical Dimension
    1.75mm x 0.95mm x 0.95mm