  • 0612YC103MAT2W
0612YC103MAT2W
advertisement
Manufacturer No:
0612YC103MAT2W
HK JDW NO:
66-0612YC103MAT2W
Description:
10000pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0612 (1632 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0612YC103MAT2W
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    0612 (1632 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    130μm
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm