  • 0659P1600-16
0659P1600-16
advertisement
Manufacturer No:
0659P1600-16
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
HK JDW NO:
106-0659P1600-16
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
Description:
0659P1600-16 datasheet pdf and Fuses product details from Bel Fuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0659P1600-16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0659P
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    76mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    1.6A
  • Current Rating
    1.6A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, cURus, PSE, VDE
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    5.4
  • DC Cold Resistance
    0.076Ohms
  • Length
    19.9898mm