  • 067602.5MXE
067602.5MXE
advertisement
Manufacturer No:
067602.5MXE
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-067602.5MXE
Datasheet:
067602.5MXE
Description:
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
067602.5MXE
  • Melting I2t
    5.15
  • DC Cold Resistance
    0.025Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    5 J
  • Pre-arcing Rating
    5.1 A2/s
  • Diameter
    3.9mm
  • Body Height
    11mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    676
  • Size / Dimension
    0.154Diax0.433L 3.90mmx11.00mm
  • JESD-609 Code
    e0
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    25mOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2.5A
  • Reference Standard
    CCC; CSA; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CSA, UL, VDE
  • Physical Dimension
    3.9mm x 11mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A