  • 0697W1000-02
0697W1000-02
advertisement
Manufacturer No:
0697W1000-02
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
HK JDW NO:
106-0697W1000-02
Package:
Radial, Box
Datasheet:
0697W1000-02
Description:
Fuse Subminiature 1A 350V Time Lag 2-Pin Ammo Pack
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0697W1000-02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    0697W
  • Size / Dimension
    0.329Lx0.157W x 0.307 H 8.35mmx4.00mmx7.80mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    82mOhm
  • Voltage - Rated DC
    72V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    CQC, PSE, UL, VDE
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Approval Agency
    CQC, cURus, PSE, VDE
  • Body Length or Diameter
    8.35mm
  • Body Breadth
    4 mm
  • Physical Dimension
    8.35mm x 4mm x 7.8mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    6.6
  • DC Cold Resistance
    0.082Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Height
    7.7978mm