  • 07C1003JP
07C1003JP
advertisement
Manufacturer No:
07C1003JP
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-07C1003JP
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
07C1003JP Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Bulk. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Radial. Temperatures above 70°C allow NTC thermistors to operate reliably. For reliability, NTC thermistors may be operated at a temperature of 0°C. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected.
07C1003JP Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
100kOhm Resistance
5% Tolerance
07C1003JP Applications
There are a lot of Vishay Dale 07C1003JP NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display contrast
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Water heaters
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature regulation and measurement
  • CD players
  • Refrigeration
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Heating systems
Step5Bar-code shipping tag
07C1003JP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 07C1003JP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C