  • 08020SA-12K-AL-00
08020SA-12K-AL-00
advertisement
Manufacturer No:
08020SA-12K-AL-00
HK JDW NO:
567-08020SA-12K-AL-00
Package:
Datasheet:
08020SA-12K-AL-00
Description:
FAN 12VDC 80X20MM 3WR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
08020SA-12K-AL-00
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Weight
    0.176lb 79.83g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2013
  • Series
    08020SA
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.070A
  • Max Power Dissipation
    840mW
  • Current Rating
    70mA
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    2900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    31.1 CFM (0.871m3/min)
  • Noise
    31.0 dB
  • Voltage Range
    6V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.140 in H2O (34.9 Pa)